
#28 Ľubica Voľanská • Právo na vlastné rozhodnutie je pre seniorov najdôležitejšie
Hostkou Sone G. Lutherovej v najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV bola expertka na nehmotné kultúrne dedičstvo Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Doktorka Voľanská svojimi rozmanitými aktivitami dokazuje, aký široký záber môžu mať sociálne vedy. Vo svojom výskume sa venuje téme starnutia a staroby. Od roku 2019 pôsobí v hodnotiacom orgáne Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO ako vôbec prvá zástupkyňa Slovenska. V podcaste hovorila aj o občianskom združení Zrejme a pripravovanej publikácií o živote v bytovom dome AVION v Bratislave.
„Dôležité je mať správny ventil,“ odpovedá v podcaste na otázku, ako dokáže zvládnuť všetky aktivity, ktoré sú podľa nej „vlastne všetky odlišné a rôznorodé“. Etnológia aj sociálna antropológia vychádzajú z odlišnej tradície, približuje vedkyňa ďalej svoju prácu a objasňuje oba pojmy a zameranie výskumov.
Ľ. Voľanská opisuje aj Projekt Avion, na ktorom pracuje s kolegyňou Katarínou Haberlandovou, teoretičkou architektúry z Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV. „Je o Avione, nadčasovom obytnom bloku v Bratislave, postavenom v rokoch 1930 – 1931. V projekte sa snažíme spojiť tri pohľady – architektonický aspekt, prepojenosť stavby so spoločenským vývojom a treťou rovinou sú jednotlivé príbehy obyvateľov,“ ozrejmuje vedkyňa a podrobne vykresľuje metódy svojho výskumu.
Tému starnutia, ktorej sa dlhodobo venuje, si vybrala aj preto, že sa venovala vo svojich výskumoch rodine: „Nechcela som ísť veľmi do histórie – no mala som starého otca, ktorý bol pre mňa fascinujúcu osobou, ktorý ma všade brával, mnohé ma naučil… Zomrel ako takmer storočný a možno aj práve vďaka nemu som sa téme starnutia začala venovať,“ načrtáva vedkyňa počiatky záujmu o výskum témy starnutia. Venovala jej aj dizertačnú prácu, pri ktorej použila špecifické metódy. „Vo výskume mi nešlo o to, ako sa udalosti reálne stali, ale ako si na ne spomínajú ľudia a ako to ovplyvňuje ich súčasný život,“ naznačuje vedkyňa a hovorí, ako sa zmenil za roky výskumu jej pohľad na seniorov a seniorky.
V podcaste sa Ľ. Voľanská dotkne aj súčasnej pandemickej situácie, keď spolu s kolegami realizuje výskum o každodennom živote a medzigeneračných vzťahoch počas pandémie. Hovorí, ako sa v tomto období demaskoval náš vzťah k starším ľuďom a aké dôležité je právo rozhodovať sám o sebe. Zdôrazňuje, že v komunikácii so staršími ľuďmi sme v v covid-pandémii urobili krok späť.
Vedkyňa sa nevyhla ani najhorúcejšej téme súčasnosti – očkovaniu seniorov – a ponúka svoje pohľady. Venuje sa aj ďalšiemu projektu, zameranému na tvorbu bývania pre každý vek – DESIRE či ďalším, ktoré sú spojené so seniormi alebo starnutím. Vysvetlí aj pojem nehmotného kultúrneho dedičstva, dovolí nám nahliadnuť do rozhodovacieho procesu o tom, čo a prečo sa stane súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO a prezradí, ktoré prvky zapísané do tohto prestížneho zoznamu boli pre ňu najfascinujúcejšie.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Ľubicou Voľanskou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Martin Bystriansky