Vedecký podcast SAV

2378

#29 Peter Ruščin • Duchovná hudba nás môže inšpirovať

23. 12. 2021

Hosťom poslednej tohtoročnej epizódy vedeckého podcastu SAV bol Peter Ruščin z Ústavu hudobnej vedy SAV. Moderátorka Klara Kohoutová sa s doktorom Ruščinom rozprávala nielen o duchovnej hudbe, ale aj o blížiacich sa Vianociach a vianočných piesňach, ktoré sú tiež predmetom jeho dlhodobého výskumu.

Peter Ruščin mal ako huslista sprevádzajúci vianočné omše k hudbe odmalička blízko. Preto si pri slove hudba okamžite predstaví svoje husle. „Keď chytám do rúk nástroj, mám pocit, že môžem hudbu tvarovať podľa svojho citu,“ hovorí. V ústave pracuje ako hymnológ – venuje sa výskumu duchovných piesní a všetkému, čo s tým súvisí. Vysvetľuje, že v duchovnej piesni sa stretáva veľmi veľa výskumných pohľadov. „Máloktorý pohľad v spoločenských vedách je taký komplexný,“ dôvodí.

Ako praktizujúceho kresťana ho duchovná pieseň očarila okamžite, už od návštev kostola spolu so starým otcom. V podcaste objasňuje, kam siahajú začiatky slovenskej duchovnej piesne a čomu i komu môžeme vďačiť, že sa na našom území tak rozvíjala. Spomína aj prvých autorov slovenských duchovných piesní, napr. Jána Silvána či Juraja Bánovského. „Škoda, že nemáme zachovaných veľa prameňov z tohto obdobia, teda zhruba zo 16. storočia,“ konštatuje. Aké témy rezonujú v duchovných piesňach? Podľa vedca majú široký záber – sú bohoslužobné, v rámci ľudových piesní vianočné tzv. pastorálne, pôstne piesne – lamenty, de tempore, príležitostné piesne i kajúcne. Dodáva, že duchovné piesne môžu zaujať aj moderného človeka a spresňuje prečo. „Môžu byť oživením toho, čo žijeme teraz,“ uvádza.

Významnú oblasť vo výskume hymnológa P. Ruščina predstavujú vianočné piesne, ktorých vznik sa spája s obdobím od baroka a neskôr, zaujímavá je aj vianočná hudba 20. storočia. „Sú to nádherné skladby, ktoré vznikli vo vianočnom období,“ vysvetľuje a opisuje, čo všetko sa mu s tým spája a ako bytostne tieto skladby cez človeka prechádzajú. Vysvetlí, čo znamenajú kancionály a ako sa z nich neskôr, v 19. storočí „odčlenili“ koledy.

Ak by Peter Ruščin nebol vedcom, možno by bol meteorológom. „A možno huslistom – veď hrozilo, že budem hrať v orchestri – takým ´robotníkom na poli kultúry´,“ usmeje sa a dodáva, že ho zaujímajú aj „praktické veci“ – peniaze, ekonomika. A, pochopiteľne, povolanie kňaza.

V podcaste sa Peter Ruščin vyzná aj z toho, čo robí najradšej vo voľnej chvíli a odporučí duchovnú hudbu aj pre laika. Nezabudne vysvetliť, prečo sú preňho Vianoce takým krásnym sviatkom. „Chcel by som, aby ľudia neboli pod tlakom, že nie sú takí, akí chcú byť,“ vyjadril okrem iného na záver hudobný vedec Peter Ruščin. „Nenechajme si zobrať radosť,“ dodal.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Petrom Ruščinom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Archív P.R.

Najnovšie podcasty