Vedecký podcast SAV

1200

#49 Barbara Ukropcová: Sval je fascinujúci orgán

19. 12. 2022

Hostkou 49. epizódy Vedeckého podcastu SAV bola prof. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD., z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. Svoju profesionálnu dráhu začala na Národnom onkologickom ústave, počas doktorandského štúdia sa venovala výskumu diabetu na Ústave experimentálnej endokrinológie SAV, kde v sekcii obezity pracuje dodnes. Ako postdoktorandka pôsobila tri roky v USA (Pennington Biomedical Research Center v Baton Rouge, Los Angeles). Prednáša aj na Lekárskej fakulte UK. Vedecká činnosť B. Ukropcovej sa spája s pohybovými aktivitami a ich účinkami na človeka a jeho zdravie. Zaoberá sa tiež vplyvom pohybu pri prevencii cukrovky alebo neurodegeneratívych ochorení (Alzheimer, Parkinson). Vybudovala Centrum pohybovej aktivity, v ktorom odborníci pomáhajú ľuďom rôzneho veku zaradiť pravidelný pohyb do svojho každodenného života. Ako popularizátorka vedy sa stala v roku 2017 „absolútnou“ Slovenkou roka. Podcast moderovala Soňa Lutherová.

Profesorka B. Ukropcová tvrdí, že „naše svaly sa s nami rozprávajú“„Sval je fascinujúci orgán, vnímame ho najmä ako orgán pohybu,“ vysvetľuje vedkyňa a dopĺňa, že na to sa však musí prispôsobiť a nejako komunikovať s ostatnými orgánmi, a telu/človeku to vlastne spôsobuje stres. „Preto môžeme sval vnímať ako sekrečný, endokrinný orgán.“ Dobré zacvičenie totiž pomáha aj mozgu, zlepšuje sa aj metabolizmus, vymenúva ďalej a objasňuje, prečo k týmto zlepšeniam dochádza. „Cvičením svalstva vlastne cvičíme aj náš mozog,“ potvrdzuje odborníčka a vedecky odôvodňuje pravidelnosť cvičenia. „Všetky ochorenia – cukrovka, Alzheimerova či Parkinsonova choroba, ateroskleróza – sú konečným prejavom rôznych patologických procesov, ktoré sa odohrávajú v našom organizme niekoľko desaťročí a neskutočne súvisia s naším životným štýlom,“ prízvukuje B. Ukropcová, ktorá, ak to čas a povinnosti dovolia, si ide ráno s manželom zabehať. V podcaste tiež opisuje, ako vyzerá jej bežný pracovný deň – vrátane metabolických vyšetrení či napríklad odoberania vzoriek kostrového svalu, príprav na konferencie, písania… Dotkne sa tiež svojich začiatkov v Národnom onkologickom ústave, kde pracovala ako lekárka na paliatívnom oddelení a ako tvrdí, bol to „úplne iný typ práce“. „Priniesla mi iný pohľad do života lekára aj pacienta, ktorý má stále presah do mojej súčasnej práce,“ objasňuje skúsenosti vedkyňa, ktorá si dnes nevie predstaviť, že by túto klinickú skúsenosť nemala. „O to viac obdivujem lekárov, ktorí s pacientom pracujú každý deň,“ konštatuje B. Ukropcová a postupne opisuje, ako sa z lekárskej praxe – fascinovaná molekulárnou biológiou – dostala k vedeckej kariére. „Odjakživa ma zaujímali procesy, ktoré nevidíme, skryté pod povrchom, molekulárne procesy. Silným okamihom bol pobyt v USA,“ a pridáva podrobnosti z pobytu, ktorý bol podľa nej pre jej vedeckú kariéru rozhodujúci. Nevyhne sa ani porovnaniu vedeckej práce v zámorí a na Slovensku. „Mám to šťastie, že pracujem v Biomedicínskom centre SAV, ktoré pod vedením profesorky Pastorekovej doslova prekvitá,“ konštatuje B. Ukropcová, zároveň však dodáva, že pri práci naráža na systémové prekážky.

Vysvetlí aj diskusie okolo vnútrobrušného tuku, ktorého množstvo tiež súvisí s naším životným štýlom. Popíše aj vzťah medzi neurodegeneratívnymi ochoreniami a pohybom. V tejto súvislosti má aj odporúčania pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. „Najmä treba prerušiť ten začarovaný kruh stáleho sedenia a predstaviť si, čo sa deje v tkanivách – všetko sa spomaľuje, zastavuje…,“ popisuje vedkyňa. Časť podcastu sa venuje pohybovým programom a aktivitám pre seniorov, pričom vyzdvihne aj starší zahraničný výskum o meraní rýchlosti chôdze ľudí vo vyššom veku. Dôležitou súčasťou dobrej kondície je podľa vedkyne aj silový tréning na udržanie svalovej hmoty – nielen vo vyššom veku. V prípade zapojenia sa do aktivít Centra pohybového štúdia v BMC SAV, v. v. i., však treba podľa B. Ukropcovej splniť určité kritériá, ktoré v podcaste konkretizuje. Poradí aj ľuďom s obezitou a vysvetlí, kedy je podľa nej najvhodnejšie obrátiť sa na odbornú pomoc. „Človek musí byť rozhodnutý, že s tým chce niečo urobiť,“ hovorí odborníčka a dopĺňa informácie o dôležitosti psychologického koučingu.

V podcaste sa B. Ukropcová zmieni aj o práve prebiehajúcej štúdii zameranej na komplexnú úpravu životného štýlu u ľudí 25 až 45 rokov, ktorí mali hodnoty BMI medzi 29 až 38, a komentuje jej výsledky. Viaceré z nich ju dokonca prekvapili – niektorým sa podarilo po trojmesačnom pravidelnom cvičení a zmene stravovacích návykov zredukovať hmotnosť o 14 až 19 kg. „Ide nám však najmä o dlhodobú udržateľnosť,“ podotýka. Významným výsledkom bolo aj zvýšenie fyzickej zdatnosti, zníženie krvného tlaku či zmena v telesnom zložení jednotlivcov. V tejto súvislosti sa potom rozhovorí o problémoch s implementáciou vedeckého výskumu do lekárskej praxe.

S manželom Jozefom Ukropcom sa pri početných spoločných projektoch veľmi dobre dopĺňajú. „Ja som lekárka, ktorá rieši klinickú stránku, on farmaceut zameraný viac na metodiku a laboratórnu stránku, je to naozaj veľmi dobrá symbióza,“ a prezrádza aj viac zo vzájomnej práce, ktorú si manželia nosia aj domov, Barbara Ukropcová. Vianočný čas však prináša konečne aj chvíle voľna a čas pre seba, vedkyňa prezradí tiež pár typov, ako takto „prežiť“ Vianoce.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Barbarou Ukropcovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

IFrame

Najnovšie podcasty