Vedecký podcast SAV

1800

#68 • Ľubica Záborská: Pálfiovci boli úžasní manažéri

3. 5. 2024

Kongresové centrum (KC) SAV v Smolenickom zámku neslúži len na stretnutia vedcov a šírenie poznatkov na konferenciách, kongresoch a seminároch, je tiež miestom relaxu a oddychu. O histórii zámku, čo všetko tu možno vidieť a zažiť, no aj to, či je práca kastelánky romantická, hovorila vo Vedeckom podcaste SAV riaditeľka kongresového centra Ľubica Záborská. Moderoval Peter Boháč.

Riaditeľka KC SAV Smolenice

„Tento hrad pôvodne z prelomu 14. a 15. storočia má dlhú históriu, počas ktorej viackrát vyhorel, bol zbúraný, zničený a až v 19. storočí, keď sa dostal do majetku Pálfiovcov, ho začal budovať Móric Pálfi. Jeho syn, Jozef Pálfi starší zámok v 20. storočí dokončil,“ rozhovorí sa Ľubica Záborská o histórii zámku a doplní aj dôvody, ktoré šľachtický rod viedli k vybudovaniu zámku.

Smolenický zámok je najmladším zámkom na Slovensku, ktorý svoju súčasnú podobu nemá ani sto rokov. Z pôvodnej podoby hradu sa podľa Ľ. Záborskej nezachovalo prakticky nič. „Zaujímavosťou je železobetónová veža zámku,“ podotkne.

Dotkne sa aj činnosti zámku počas socializmu, keď sa po znárodnení stal majetkom Slovenskej národnej rady. Po vzniku Slovenskej akadémie vied v roku 1953 ho štát akadémii daroval – ako Domov vedeckých pracovníkov. Súčasná riaditeľka kongresového centra sa zmieni o účeloch, na ktoré v tom čase slúžil.

Ľubica Záborská je kastelánkou Smolenického zámku necelé dva roky a ako hovorí, je ním uchvátená od prvej návštevy pred desiatimi rokmi. „Najčarovnejším je pre mňa Modrý salón,“ konštatuje. Vzácnym artefaktom je z jej pohľadu napríklad trezor, ktorý tam zanechali Pálfiovci. „Samozrejme, je na kľúč, nie na kód,“ pousmeje sa a podotkne, že trezor stále využívajú. Tým, že v roku 1945 museli Pálfiovci ujsť do Rakúska, najhodnotnejšie veci si vzali so sebou. Mnohé vzácnosti sa ukryli na Červenom Kameni, zdôrazní.

Pri nahrávaní

Zámok v majetku SAV stále slúži vedeckým pracovníkom, no dnes sa sem dostane veľmi ľahko aj neakademický návštevník. „Online registrácia umožňuje rezervovať si pobyt či oslavu, alebo iné podujatie,“ popisuje riaditeľka kongresového centra možnosti využitia Smolenického zámku. Vyzdvihne aj mnohé podujatia, ktoré sa tu počas celého roka organizujú, ako aj možnosť posedieť si v novootvorenej Galérii na zámku„Je tu aj príležitosť zahrať si pingpong, biliard, k dispozícií sú masáže, množstvo cyklotrás, turistických chodníkov, v blízkosti je Jaskyňa Driny, kláštor Katarínka… V neposlednom rade nádherná okolitá príroda,“ vymenúva atraktívne prostredie Smolenického zámku jeho kastelánka a načrtne aj plány do budúcnosti, v ktorých ráta najmä s podporou tzv. outdoorových aktivít.

Ľubica Záborská odmalička snívala, že raz bude princeznou a bude tráviť čas na zámku. Sen sa jej splnil, hoci sa k nemu dostala prozaicky – cez facebookovú výzvu SAV o konkurzne na kastelánku Smolenického zámku. A hoci realita je menej romantická, predsa svoje vízie, ako zámok sprístupniť širokej verejnosti počas celého roka, postupne napĺňa. „Je to veľký záväzok,“ zdôrazňuje riaditeľka centra, ktorá sa predtým tiež venovala vedeckej činnosti – výskumu  hudobného žánru world music, ktorý jej svojou pestrosťou veľmi učaroval. Ako kastelánka a riaditeľka Kongresového centra SAV v Smoleniciach verí, že sa dožije dňa, keď bude na zámku všetko funkčné a opravené. „Prajem si, aby bol krásny, zdravý, obľúbený a najmä živý množstvom návštevníkov,“ dodáva na záver Ľubica Záborská.

Ľubica Záborská a moderátor Peter Boháč

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Ľubicou Záborskou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied. 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Martin Bystriansky

Najnovšie podcasty