#70 Anna Kityk • Elektrochémia naberá nový dych
Pozvanie do poslednej tohtoročnej epizódy Vedeckého podcastu SAV prijala doc. RNDr. Anna Kityk, PhD., z Centra pre využitie pokročilých materiálov SAV, v. v. i., a Ústavu anorganickej chémie SAV, v. v. i. V rozhovore s Petrom Boháčom sa podelila o svoje skúsenosti a poznatky z oblasti modifikácie povrchových vlastností materiálov elektrochemickými metódami.
Materiály sú všadeprítomné a ich modifikácie ovplyvňujú naše každodenné životy, pričom o tom ani nemusíme vedieť. Často o ich finálnych vlastnostiach a využití rozhodujú tenučké, okom neviditeľné vrstvy a štruktúry na ich povrchoch.
Cesta Anny Kitykovej k elektrochémii viedla od štúdia anorganickej chémie až po prácu s hlbokoeutektickými rozpúšťadlami. „Svoju doktorandskú prácu som venovala snahe vyvinúť nový elektrolyt, ktorý by bol ekologicky bezpečný a bezpečný pre ľudí, ktorí s ním pracujú. To som úspešne zrealizovala a s tým sa začal aj môj osobný záujem o elektrochemické procesy, ktoré využívajú nebezpečné látky a môžu byť naozaj vymenené za viac ekologické,“ spresnila vedkyňa.
Súčasné výskumy a trendy v oblasti aplikácie elektrochémie, vrátane recyklácie lítium-iónových batérií či vylepšovania medicínskych implantátov, prinášajú mnoho výziev pre vedeckú komunitu.
„Napríklad titánové protézy a implantáty, ktoré používame bežne v medicíne, musia prejsť povrchovou úpravou, aby sa zbavili defektov, nečistôt a boli vhodné na implantáciu pacientovi. Táto úprava v nových rozpúšťadlách dovoľuje očistiť povrchy a pridať im špecifické vlastnosti. Napríklad mikro-nanoštruktúry, ktoré môžu obsahovať lieky, antibiotiká a umožniť rýchle hojne u pacienta či skrátiť obdobie liečby,“ priblížila A. Kityk.
V práci s biomedicínskymi zliatinami už doc. Kityk spoločne s tímom dosiahla veľký úspech. „Už poznáme ten samotný mechanizmus a vieme ho kontrolovať. Vieme ten proces realizovať takým spôsobom, že vo výsledku dostaneme presne povrch, ktorý chceme,“ skonštatovala vedkyňa a dodala, že ich technológia už získala jeden európsky patent a na ďalšie ešte čakajú.
Rozhovor sa dotkol aj problematiky prenosu poznatkov z laboratórnych podmienok do priemyselnej výroby (upscaling). „Našou výzvou je prísť do kontaktu s výrobcami a presvedčiť ich, že naša metóda ponúka má veľký potenciál. Verím tomu, že sa dostane sa na trh,“ uviedla A. Kityk.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify či na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Annou Kitykovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Milí poslucháči, poslucháčky a priaznivci nášho podcastu, s príchodom nového roka vám prajeme množstvo zaujímavých objavov, inšpiratívnych myšlienok a neustáleho hľadania pravdy vo svete vedy. Nech je pre vás rok 2025 plný nových poznatkov, radosti z učenia a objavovania. Ďakujeme, že ste na tejto ceste spolu nami! Šťastný nový rok vám praje produkčný tím Vedeckého podcastu SAV!
Nová epizóda Vedeckého podcastu SAV vyjde v piatok 17. januára 2025.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto: Martin Bystriansky