Vedecký podcast SAV

1800

#71 Richard Slávik • Miera inovácií v stavebníctve je enormná

23. 9. 2024

Žijeme v zdravom prostredí? Sú štyri steny, medzi ktorými trávime väčšinu života, aj niečo viac? Aké materiálny nás obklopujú a aká je budúcnosť stavebníctva a architektúry? O týchto, ale aj ďalších témach sa v 72. epizóde Vedeckého podcastu SAV rozhovoril Richard Slávik z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i. Podcast moderovala Monika Tináková.

Richard Slávik

V budovách trávime 80 až 90 percent svojho času, je preto veľmi dôležité, v akých podmienkach tento čas trávime, načrtol hneď na úvod Richard Slávik, ktorý sám množstvo času trávi cestovaním. Okrem pôsobenia v SAV pracuje ako odborný asistent aj v brnianskej Mendelovej univerzite. Podrobne popísal tiež svoj výskum, v ktorom na rôznych modeloch sleduje difúziu vodnej pary v stavebných konštrukciách. V tejto súvislosti sa vrátil aj do histórie, keď nielen využívanie miestností, ale aj energií bolo úplne iné. „Dnes budovy zatepľujeme a zároveň sa snažíme eliminovať hocijaký nekontrolovateľný pohyb vzduchu,“ objasnil jednu z možností, prečo vznikajú napríklad plesne v bytoch. Ozrejmil, ako sa jednotlivé materiály správajú v interiéroch. Na konkrétnych príklad uviedol, ako sa správať pri plánovaní výstavby rodinného domu, resp. výbere materiálov. Napokon vysvetlil, že plesniam z vlhkosti sa dá predísť. „Návrhové vnútorné prostredie je 20 °C a 50-percentná vlhkosť, no my sme sa naučili naše interiéry prehrievať, a tým sa aj zvyšuje vlhkosť,“ upozornil a priblížil aj problematiku vetrania. „Otvorením okna ešte nemusíte vetrať,“ dodal.

Pri nahrávaní podcastu

V roku 2013 tvorili tzv. zelené budovy osem percent z celkovej výstavby, do roku 2025 ich mám byť viac ako 60 percent z celkovej výstavby. Richard Slávik predstavil, ako sám vníma budúcnosť výstavby. „Na niektoré veci príliš tlačíme,“ uviedol a vysvetlil, kde sú v niektorých prípadoch zádrhy.

Richard Slávik ako pracovník ústavu stavebníctva a architektúry popísal aj názorové strety stavbárov a architektov. „Navzájom sa však potrebujeme,“ zhodnotil spoluprácu stavebný inžinier, pre ktorého je výskumná práca v SAV odmenou a rád by na akadémiu dotiahol ďalších mladých vedcov.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Spotify a na stránke podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Richardom Slávikom si môžete vypočuť aj po kliknutí na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať epizódu aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied a v prípade, že chcete tvorcom zanechať odkaz, môžete tak urobiť prostredníctvom emailovej adresy podcast@savba.sk.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto a video: Martin Bystriansky

Najnovšie podcasty