#78 Dušana Dokupilová • Čo je zdravé je aj ekologické
Predvianočné obdobie je spojené s nakupovaním, emisiami a neviditeľným odpadom. Viac o fenoméne konzumného správania, ktoré tradične pred sviatkami naberá na obrátkach, a jeho dopadoch na životné prostredie nám v podcaste porozprávala doktorka Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i. Epizódu moderovala Monika Tináková.
„Čokoľvek, čo sa vyrobí, spôsobuje spotrebu zdrojov a produkciu emisií. Ak sa to nevyrobí, neznečisťuje to,“ hovorí Dušana Dokupilová, vedecká pracovníčka Prognostického ústavu CSPV SAV, odborníčka na matematické modelovanie a predpovedanie vo viacerých oblastiach – v životnom prostredí, ekonomike, energetickej chudobe, ale aj zmene klímy.
Doktorka Dokupilová v podcaste poukázala na alarmujúce čísla: „Slovensko je na neslávnej špičke v produkcii potravinového odpadu. Priemerný Slovák ročne vyhodí 85 kg potravín, z toho väčšina pochádza z domácností,“ zdôraznila výskumníčka.
Diskusia sa venovala aj výzvam energetickej chudoby, praktickým riešeniam pre domácnosti a možnostiam zníženia našej uhlíkovej stopy počas blížiacich sa Vianoc. „Rozhodnutie, čo dáme na tanier, má obrovský vplyv. Napríklad emisie z hovädzieho mäsa sú 200-násobné oproti jablkám. To, čo je zdravé, je často aj ekologické,“ pripomína hostka.
Podcast sa dotkol aj témy Zero Emission Modelu, ktorý navrhuje cestu Slovenska k uhlíkovej neutralite. „Ak sa nezmeníme, negatívne dopady klimatickej zmeny budú omnoho intenzívnejšie,“ varuje D. Dokupilová.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Dušanou Dokupilovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto a video: Martin Bystriansky