Vedecký podcast SAV

1800

#80 Martin Venhart • Spoločnosť plná konšpirácií smeruje ku katastrofe

17. 1. 2025

Pozvanie do prvej podcastovej epizódy v roku 2025 prijal doktor Martin Venhart, podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i. V júni tohto roka vystrieda na čele akadémie prof. Pavla Šajgalíka a stane sa tak historicky najmladším predsedom SAV. Podcast moderovala Monika Tináková.

Rok 2025 bude pre Slovenskú akadémiu vied rokom zmeny v jej vedení. Do čela najväčšej slovenskej vedeckej inštitúcie sa v júni postaví jadrový fyzik Martin Venhart. Okrem toho sa vo februári uskutoční voľba členov Predsedníctva SAV, v spolupráci s ktorými bude svoj mandát vykonávať. Budúci predseda akadémie zdôraznil, aká nesmierne dôležitá je pre neho práca v tíme. „Celú svoju vedeckú kariéru som staval na tíme a tímovej spolupráci. Netrpezlivo čakám na 18. február, keď  bude Snem SAV voliť predsedníctvo. Pevne verím, že zvolí dobrých kandidátov a kandidátky a spoločne vytvoríme predsedníctvo, ktoré bude ťahať za jeden povraz,“ uviedol M. Venhart. Jeho vízia pre SAV je založená na spolupráci, modernizácii, zlepšení vnútorných procesov a rozvoji ľudského kapitálu. Poukazuje napríklad na nedostatok lídrov uchádzajúcich sa o posty vedúcich pracovníkov, ktorý je podľa neho spôsobený okrem iného aj odlivom mozgov.

Martin Venhart a moderátorka Monika Tináková pri nahrávaní podcastu

Doktor Venhart v podcaste otvorene diskutuje o kľúčových problémoch súčasnosti. Varuje pred naivným pohľadom na komplexnosť klimatických zmien a zdôrazňuje  potrebu systémového prístupu k ochrane vodných zdrojov či biodiverzity na Slovensku. „Klimatická zmena je ďaleko komplikovanejšia, než si drvivá väčšina politikov myslí,“ skonštatoval vedec. Podobne realisticky pristupuje k jadrovej energii. Uznáva jej výhody, ale aj nevýhody, ako vysoké vstupné náklady a potrebu vysokokvalifikovaného personálu. Poukazuje aj na perspektívu v oblasti výskumu využitia vyhoreného jadrového paliva, ktoré by mohlo byť v budúcnosti cenným zdrojom. Budúcnosť vidí aj v takzvaných modulárnych reaktoroch. „Sú to malé reaktory, ktoré vychádzajú z koncepcie nie tých veľkých komerčných reaktorov, ako ich poznáme, ale z reaktorov, ktoré typicky poháňajú napríklad jadrové ponorky alebo lietadlové lode,“ uviedol M. Venhart.

Rozhovor sa dotkol aj problematiky šírenia neoverených informácií. Pragmatický pohľad M. Venharta na budúcnosť spoločnosti poukazuje na nutnosť kritického myslenia a zodpovedného prístupu k informáciám. „To nedávne rozhodnutie o tom, že najväčšia sociálna sieť nebude v mene akejsi absolútnej a bezbrehej slobody moderovať či overovať pravdivosť obsahov, je obrovský problém. Do čoho nás to môže priviesť? Myslím si, že sa niečo musí stať, aby sme sa spamätali. Je to smutné, že sme sa stále nepoučili,“ skonštatoval M. Venhart.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify či na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Martinom Venhartom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto a video: Matej Pok

Najnovšie podcasty