Vedecký podcast SAV

1200

#87 Mária Urbanová • Epigenetika mení liečbu rakoviny

25. 4. 2025

Rakovina pankreasu je jednou z najzávažnejších onkologických diagnóz, pričom prežíva len desatina pacientov. Nádejou v liečbe môže byť epigenetická terapia. Pozvanie do Vedeckého podcastu SAV prijala mladá talentovaná vedkyňa a študentská osobnosť Slovenska Mária Urbanová z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i, ktorá sa tejto perspektívnej oblasti venuje. Cieľom jej výskumu je znížiť odolnosť nádorových buniek voči chemoterapii a zvýšiť šancu na jej účinnosť. Epizódu moderoval Peter Boháč.

Pri nahrávaní podcastu

Rakovina pankreasu je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Až 95 % pacientov na ňu zomiera, a len jeden z desiatich sa dožije viac ako piatich rokov od diagnostiky. „Väčšina pacientov prichádza neskoro, často až v štádiu, keď už nie je možné nádor operovať. Vtedy ostáva len paliatívna liečba,“ hovorí M. Urbanová.

Epigenetika skúma, ako sa zapínajú a vypínajú gény – bez toho, aby sa menila ich sekvencia. „Mnohé nádorové bunky vedia prežiť vďaka tomu, že si epigenetickými mechanizmami vypnú gény, ktoré by ich inak zničili. Alebo si zapnú tie, ktoré im umožnia byť odolnejšie voči liečbe,“ vysvetľuje vedkyňa.

M. Urbanová preto skúma epigenetické liečivá, ktoré by dokázali tieto procesy ovplyvniť a znížiť odolnosť nádorových buniek voči chemoterapii. „Epigenetická terapia by mohla pomôcť spraviť nádorové bunky opäť citlivé na liečbu. Najmä ak sa podáva cielene, napríklad v nanosystémoch, ktoré sa aktivujú len v nádorovom tkanive,“ približuje mladá vedkyňa, ktorá pracuje aj s myšacími modelmi. Tie pomáhajú testovať účinnosť a toxicitu nových liekov. „Je to eticky náročná časť práce, ale s aktuálnymi možnosťami nenahraditeľná. Vnímame to ako službu, ktorú nám zvieratá dávajú, aby sme mohli pomôcť ľuďom,“ zdôraznila.

Mária Urbanová a Peter Boháč

Mária Urbanová je nielen vedkyňa, ale aj skautka. „Skauting ma naučil veľa vecí, ktoré dnes využívam vo výskume – od organizačných schopností až po vytrvalosť, keď sa veci nedaria. Vďaka skautingu viem, že niekedy treba ísť krok za krokom a nevzdať sa,“ priblížila výskumníčka, ktorá sa aktívne podieľa aj na tvorbe metodických materiálov pre vedúcich a zdôrazňuje význam kritického myslenia u mládeže. „Mladí ľudia budú čeliť záplave informácií. Je dôležité, aby vedeli rozlíšiť fakty od bludov. A v tom im môže výchova, ako je skauting, veľmi pomôcť,“ uviedla na záver M. Urbanová.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify či na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Máriou Urbanovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Matej Pok, Katarína Gáliková

Najnovšie podcasty