Vedecký podcast SAV

1800

#88 Martin Hudcovský • Transakčná daň je neobvyklá záťaž

9. 5. 2025

Konsolidácia verejných financií, trináste dôchodky, transakčná daň, zadlžovanie krajiny a globálna obchodná vojna. O tom, ako Slovensko zvládlo ekonomické výzvy uplynulých rokov, ale aj o súčasných nástrahách hovorí v najnovšej epizóde Vedeckého podcastu SAV ekonóm Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu SAV, v. v. i. Rozhovor moderovala Monika Tináková.

V úvode M. Hudcovský vysvetlil, na aké výdavky štát míňa najviac prostriedkov: „Najväčší balík peňazí štát minie na sociálnu ochranu. Je to približne 40% rozpočtu. Najväčšiu časť z toho tvoria starobné dôchodky,“ uviedol ekonóm.

Osobitnú pozornosť diskusia venovala konsolidácii verejných financií a transakčnej dani, ktorá je podľa vedca jej netypickým a rizikovým nástrojom. „Transakčná daň nie je bežným spôsobom získavania príjmov do štátneho rozpočtu,“ upozorňuje M. Hudcovský a dodáva, že okrem Slovenska má takúto daň zavedenú ešte Maďarsko a Venezuela. Ako ďalej vysvetľuje, tento typ dane sa síce inšpiruje konceptom tzv. Tobinovej dane z finančných trhov, no na Slovensku je aplikovaný v úplne odlišnom kontexte: „Niekto zobral túto myšlienku a povedal, že namiesto toho, aby sme ju aplikovali na finančné transakcie na trhu, tak to aplikujeme do bežnej ekonomiky. A to je pre podnikateľov demotivujúce,“ zdôraznil. Problém podľa M. Hudcovského spočíva v tom, že daň sa platí bez ohľadu na to, či je firma v zisku alebo strate, čo môže negatívne dopadnúť najmä na podniky v ťažkej situácii: „Tá transakčná daň vôbec neberie ohľad na to, či sa tomu podniku darí, alebo nedarí. A keď sú v ťažkej fáze, tak posledné, čo potrebujú, je ešte vyššie daňové zaťaženie.“ Ako ďalej uviedol, v dôsledku toho môžu firmy hľadať spôsoby, ako sa plateniu vyhnúť – a v konečnom dôsledku to dopadne na spotrebiteľov.

M. Hudcovský v podcaste okrem toho spomenul niekoľko príkladov, ako efektívnejšie konsolidovať verejné financie. Tiež na konkrétnych príkladoch z Lotyšska v roku 2008 priblížil, čo pre krajinu znamená finančný bankrot a ako sa premieta do životov jej občanov.

Martin Hudcovský a moderátorka Monika Tináková

Rozhovor sa venoval aj globálnej ekonomickej vojne, závislosti Slovenska od automobilového priemyslu, potrebe hospodárskej transformácie, investíciám do inovácií a otázke, či máme dlhodobú víziu, ako krajina rásť udržateľne. „Zostávame montážnou dielňou Európy. Máme síce priemysel, ale slabú pridanú hodnotu. Potrebujeme inovácie, nielen výrobu,“ upozornil ekonóm.

Martin Hudcovský zároveň priblížil svoj vzťah k cestovaniu, ekonómii dopravy a vysvetlil, prečo podľa neho štát má hrať dôležitú, no rozumnú úlohu v hospodárstve. „Štát má zasahovať tam, kde zlyháva trh. Nemôže však byť náhradou za zdravý ekonomický systém,“ uviedol.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Martinom Hudcovským si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Katarína Gáliková, Matej Pok

Najnovšie podcasty