
#91 Matej Lorko • Spoločnosť potrebuje viac altruizmu
Ako sa rozhodujeme, prečo pomáhame a čo nás k tomu motivuje? Pozvanie do poslednej epizódy pred letnou pauzou prijal behaviorálny ekonóm Matej Lorko z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., (CSPV SAV), ktorý skúma rozhodovanie ľudí z pohľadu psychológie, ekonómie aj sociológie. V rozhovore s moderátorkou Monikou Tinákovou hovorí o tom, čo všetko ovplyvňuje naše každodenné voľby a prečo by altruizmus mal zostať súčasťou modernej spoločnosti.
Vedci už dávno zistili, že človek nie je dokonale racionálny tvor. Mnohé naše rozhodnutia sú impulzívne, intuitívne, často podvedomé. Behaviorálny ekonóm Matej Lorko skúma, ako sa rozhodujeme, prečo pomáhame a čo pre nás pomoc môže znamenať. „Každý deň robíme množstvo rozhodnutí, no len malá časť z nich je vedomá. A práve tie nevedomé majú obrovský vplyv na náš život,“ vysvetľuje vedec z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.
Vo výskume sa zameriava aj na altruistické trhy, prostredia, kde sa daruje, no cena neexistuje. Práve tu sa podľa neho ukazuje, aké rôznorodé sú ľudské motívy: „Niektorí darujú z empatie, iní si kupujú dobrý pocit zo seba samých. A obidve motivácie sú platné,“ dodáva M. Lorko, ktorý testuje správanie účastníkov v rôznych rozhodovacích situáciách. Sleduje, kto a prečo daruje a kedy sa ľudia rozhodnú na výzvu darovať nezareagovať.
Lorko v podcaste upozorňuje aj na krehkosť demokracie a spoločenskú polarizáciu, ktorá môže prerásť do napätia. Podľa neho nie sú nebezpečné len extrémne názory, ale najmä ich koncentrovanie do dvoch uzavretých táborov, ktoré sa prestávajú počúvať. „Nie je ťažké hodiť rozbušku medzi dve veľké skupiny, ktoré stoja proti sebe,“ varuje. Takéto nastavenie spoločnosti je náchylné na radikalizáciu aj úpadok dôvery v inštitúcie. M. Lorko zdôrazňuje, že mnohé totalitné režimy vznikli voľbami, nie násilím – práve preto je dôležité kultivovať verejný diskurz a vnímať pluralitu názorov ako prednosť, nie hrozbu. Vedec verí, že aj výskum správania môže pomôcť odhaliť, ako spoločnosť udržať v rovnováhe a prečo nestačí byť len pasívnym pozorovateľom. Upozorňuje aj na nebezpečenstvo polarizovanej spoločnosti a oslabenej dôvery v inštitúcie: „Ak by sme prestali pomáhať, žili by sme v štáte s vyššou kriminalitou, nepokojom a nižšou celkovou spokojnosťou,“ uzatvára.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Matejom Lorkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Rozhovory s vedcami SAV môžete už aj sledovať a to prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto: Matej Pok