Aktuality

Hostkou Petra Boháča v 73. epizóde vedeckého podcastu bola archeologička Klaudia Daňová z Archeologického ústavu SAV, v. v. i.

Vyšla 73. epizóda Vedeckého podcastu SAV

4. 10. 2024

Hostkou Petra Boháča v 73. epizóde Vedeckého podcastu SAV bola archeologička Klaudia Daňová z Archeologického ústavu SAV, v. v. i., odborníčka na staršiu dobu bronzovú, pohrebný rítus, a archeológiu pod vodou. V podcaste bližšie predstavila toto na Slovensku pomerne málo známe odvetvie archeológie. Priblížila, ako prebieha výskum pod hladinou Dunaja a aké zaujímavé nálezy sa jej spolu s tímom archeológov a potápačov podarilo v slovenských riekach už objaviť.

Doktorka Daňová sa k hľadaniu archeologických pokladov pod vodnou hladinou dostala počas výskumu v zahraničí. „Na archeologickom výskume v Kuvaite v lokalite Failaka som sa stretla s poľskou kolegyňou, ktorá sa zaoberala výskumom pobrežia a jej rozprávanie o archeológii pod vodou ma inšpirovalo, aby som skúsila to isté u nás“, hovorí vedkyňa o svojich začiatkoch v podmorskom archeologickom výskume. Jej príbeh je nielen osobným svedectvom, ale aj výnimočným pohľadom na to, ako môžu k zrodu takejto profesie prispieť náhodné stretnutia a šťastie na skvelých ľudí - profesionálov.

Na Slovensku sa archeológia pod vodou realizuje v riekach, napríklad v Dunaji alebo na rieke Nitra. „Rieky vždy tvorili dôležité spojnice v živote ľudí, preto nachádzame cenné nálezy práve tam. Pod vodou hľadáme štruktúry, niečo čo nepatrí prírode, čo bolo vytvorené ľudskou činnosťou,“ približuje svoju prácu archeologička.

Jeden z jej prvých úspechov sa spája s nálezom štruktúry piliera mosta pravdepodobne z doby rímskej, ktorý sa nachádza v obci Iža pri Komárne.  Prvý sonarový prieskum v tejto lokalite vedci uskutočnili v roku 2019, v roku 2020 pokračovali v sonarovom prieskume v spolupráci s Ústavom hydrológie SAV, v. v. i. Prelom prišiel až v roku 2021, kedy sa archeológom v spolupráci so súkromnou spoločnosťou podarilo zamerať dvojkilomentrový úsek Dunaja, vďaka čomu sa odborníci mohli zhodnúť na tom, že sa pod hladinou našej najväčšej rieky môžu nachádzať zvyšky mosta z rímskeho obdobia.

Doktorka Daňová v podcaste priblížila aj technické výzvy, ktorým čelia tímy archeológov. Neraz musia zápasiť s vodnými prúdmi a zhoršenou viditeľnosťou. „Silný prúd a znečistená voda komplikujú prácu, ale naším cieľom je objaviť artefakty, ktoré nám rozprávajú príbehy.“ S jej tímom sa potápajú do hlbokých riek, pričom využívajú moderné techniky a spolupracujú aj s profesionálnymi potápačmi, aby sa vyrovnali s náročnými podmienkami.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Spotify a na stránke podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Klaudiou Daňovou si môžete vypočuť aj po kliknutí na prehrávač vložený na konci textu. Naše podcasty môžete tiež sledovať prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto a video: Martin Bystriansky