Aktuality

Hostkou Vedeckého podcastu SAV bola Lucia Heldáková zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, v. v. i.

Vyšla 86. epizóda Vedeckého podcastu SAV

11. 4. 2025

Propaganda po druhej svetovej vojne ovplyvnila osudy tisícok ľudí. Historicky aj emocionálne náročnú tému skúma Lucia Heldáková zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., ktorá prijala pozvanie do Vedeckého podcastu SAV, mimoriadne nahratého v priestoroch Kongresového centra SAV na Smolenickom zámku. Epizódu moderovala Monika Tináková.

Povojnové roky priniesli nielen obnovu zničeného štátu, ale aj závažné rozhodnutia, ktoré poznačili životy mnohých rodín. Jednou z najcitlivejších tém bola výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom. Vedecká pracovníčka Lucia Heldáková zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV, v. v. i. skúma, akú rolu v tomto procese zohrala propaganda a kolektívna vina.

„Cieľom propagandy bolo vytvoriť verejnú podporu pre výmenu obyvateľstva. Štát potreboval, aby sa Slováci žijúci v Maďarsku dobrovoľne hlásili na presídlenie – a to sa bez masívneho pôsobenia na ich postoje nedalo dosiahnuť,“ vysvetľuje L. Heldáková v novej epizóde Vedeckého podcastu SAV.

Propaganda sa šírila najmä cez tlač, rozhlasové vysielanie a verejné prejavy. Zatiaľ čo Slováci v Maďarsku mali možnosť rozhodnúť sa, Maďari žijúci na Slovensku boli často vystavení nátlaku a rozhodnutiam zhora. „Paradoxne, princíp dobrovoľnosti sa týkal len Slovákov. Maďari boli určovaní orgánmi – nemali na výber, jednoducho museli odísť,“ hovorí vedkyňa.

V podcaste poukazuje aj na dlhodobé dôsledky týchto rozhodnutí. Mnohé rodiny boli rozdelené, ľudia prišli o domovy a identitu. „Ich trauma bola taká hlboká, že mnohí o nej nedokázali celý život hovoriť. Rozprávala som sa s mužom, ktorého babička prežila presídlenie – a keď o tom po rokoch prehovorila, plakala. Nikdy sa s tým nevyrovnala,“ zdôraznila hostka.

Lucia Heldáková sa venuje aj popularizácii histórie formou tzv. aplikovanej histórie. Spolu s kolegami vytvorila počítačovú hru Kolektívna vina, ktorá tematizuje povojnový transfer obyvateľstva a pomáha žiakom pochopiť túto zložitú etapu dejín. Cieľom nie je len vzdelávať, ale aj prebudiť empatiu a uvedomenie si dopadov rozhodnutí minulosti.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify či na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Luciou Heldákovou si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. V prípade záujmu môžete rozhovor sledovať aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Matej Pok, Katarína Gáliková