Týždeň vedy a techniky 2023 otvára dvere aj do SAV
V pondelok 6. novembra sa začína Týždeň vedy a techniky 2023. Do podujatia sa tradične zapája aj Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá pri tejto príležitosti pozýva verejnosť na návštevu svojich pracovísk. Vedci a vedkyne SAV naprieč celým Slovenskom si pre návštevníkov pripravili množstvo aktivít a prednášok, ktorými predstavia svoju prácu, výsledky a vedecký svet. Svoje brány otvorí aj Arborétum SAV v Mlyňanoch, observatórium v Starej Lesnej a Múzeum počítačov SAV. Súčasťou sprievodných aktivít sú aj populárno-náučné prednášky priamo na školách.
Vedecké ústavy a centrá SAV zo všetkých troch oddelení vied aj tento rok otvárajú dvere svojich pracovísk. Na návštevníkov sa tešia nielen v hlavnom meste, ale aj v Nitre, Banskej Bystrici, Starej Lesnej a v Košiciach. Využite jedinečnú príležitosť navštíviť vedecké laboratóriá a porozprávať sa s expertmi z rôznych vedných oblastí. Podrobný prehľad aktivít s presnými časmi a miestami prinášame v prílohe (Tabuľka Týždeň vedy a techniky 2023 v SAV).
Astronomický ústav SAV, v. v. i., v Starej Lesnej pozýva na večerné pozorovania hviezdnej oblohy, pracovníci si pripravili aj zaujímavé prednášky o putovaní za zatmením Slnka či vode vo vesmíre.
V Banskej Bystrici majú odborníci z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., pripravené ukážky činnosti geologických laboratórií, ale aj mineralogických zbierok či prednášku Ako sa skúmajú kamene, ako sa mení Zem.
Košické ústavy – Ústav materiálového výskumu SAV, v. v. i., a Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., – si pripravili spoločné podujatia pre žiakov základných škôl, ktorí navštívia laboratóriá ústavov a potom budú sami robiť experimenty v „zábavnej učebni“.
Ústav hydrológie SAV, v. v. i., si pripravil Posterový deň pre verejnosť. Fyzikálny ústav SAV, v. v. i., má v rámci dňa otvorených dverí nachystané populárno-vedecké prednášky a prehliadky laboratórií s odborným výkladom a demonštráciou fyzikálnych javov. Bohatý program prednášok má naplánovaný aj Elektrotechnický ústav SAV, v. v. i. Prehliadku laboratórií, predstavenie nových technológií a ukážky výsledkov má pripravené Ústav merania SAV, v. v. i. Do svojich laboratórií pozýva na exkurzie aj Ústav stavebníctva a architektúry SAV, v. v. i.
Prepojenie prvého a druhého oddelenia vied o živej prírode dokumentuje aj spoločná aktivita – interaktívna zážitková exkurzia pre vybrané školy v rámci aktivity Nájdi v sebe vedca – Ústavu materiálov a mechaniky strojov (ÚMMS) SAV, v. v. i., Ústavu polymérov SAV, v. v. i., Chemického ústavu SAV, v. v. i., a Ústavu výskumu srdca Centra experimentálnej medicíny (CEM) SAV, v. v. i. ÚMMS spolu s Ústavom polymérov SAV pripravili aj Kočovné laboratórium – zábavné pokusy.
Biomedicínske centrum SAV, v. v. i., pripravilo podujatie Fit pre život, ktoré ponúkne záujemcov viaceré aktivity. Na návštevníkov čakajú dve prednášky, testovanie fyzickej zdatnosti a sily pozostávajúce z viacerých stanovíšť, testovanie krátkodobej pamäte a vyplnenie dotazníka kvality života.
Ústav normálnej a patologickej fyziológie CEM SAV, v. v. i., pripravil prednášku o strese – dobrom sluhovi, zlom pánovi a prehliadku svojich laboratórií.
Centrum biológie rastlín a biodiverzity (CBRB) SAV, v. v. i., rozdelilo svoje aktivity do dvoch miest a dvoch ústavov. V bratislavskom Botanickom ústave CBRB SAV, v. v. i., sú pripravené dve podujatia pre žiakov škôl – Práca botanika: od herbára až k vesmíru a Za tajomstvami herbárových položiek, ako aj workshop Využitie diaľkového prieskumu Zeme: satelitné údaje pri sledovaní zmien súvisiacich so zmenou klímy. Nitriansky Ústav genetiky a biotechnológie rastlín CBRB SAV, v. v. i., pripravil pre žiakov základných a stredných škôl prehliadku laboratórií – Bunky, gény, pletivá: rastlinné biotechnológie ako nástroj moderného poľnohospodárstva a lesníctva.
Ústav polymérov okrem spomínaného spoločného podujatia pripravil DOD a výstavu Introduction of Polymer Science Language to Broader Chemical Community through Arts (SciArt), na ktorú sa však treba telefonicky nahlásiť (tel.: 0915 256 015 alebo 02/32 294 307).
V Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i., na návštevníkov čakajú zaujímavé prednášky – Za každým kryštálom hľadaj štruktúru!, Bakteriálny svet okolo nás a Nenahraditeľné mikróby, ktorá je spojená s prehliadkou laboratórií.
Ústav biochémie a genetiky živočíchov Centra biovied SAV, v. v. i., má pre žiakov vybraných škôl pripravené prezentácie riešených tém a exkurzie do svojich laboratórií. Košická časť Centra biovied – Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV, v. v. i., na oboch svojich pracoviskách (Ulici Pri hati aj na Ul. Šoltésovej) pripravil exkurzie a prehliadky vybraných laboratórií pracoviska spojené s prezentáciami, ukážkami prístrojov, metód a analýz používaných pri vedeckej práci.
Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i., organizuje v priestoroch ústavu konferenciu pre študentov vysokých škôl, zameranú na aktuálnu tému – zelenú infraštruktúru. V rámci konferencie ústav predstaví projekt zameraný na riešenie problematiky zelenej infraštruktúry s názvom Krajinnoekologické aspekty zelenej a modrej infraštruktúry pri tvorbe optimálneho priestorového základu ekologicky stabilných plôch v urbanizovanej krajine.
Ústav ekológie lesa SAV, v. v. i., rozdelil svoje aktivity do Základnej školy Liptovské Revúce, kde bude mať prednášku Povolanie prírodovedca známy vedec-popularizátor Miroslav Saniga. Arborétum Mlyňany má pripravený pestrý program na dva dni pre deti aj dospelých. Počas dní otvorených dverí majú žiaci a študenti do Arboréta Mlyňany voľný vstup.
Nitriansky Archeologický ústav SAV, v. v. i., zástupca vied o spoločnosti, pozýva na prednáškový cyklus na témy – Najnovšie archeologické výskumy, Významné objavy v Košiciach, Výskum slovanského hradiska v Bojnej – najnovšie poznatky a Čo sa dá nájsť v starom kine? Záchranný archeologický výskum v Kine Palace v Nitre.
Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., ponúka online seminár: Facilitátory a inhibítory zdravej sexuality a sexuálnej spokojnosti (v kontexte transformujúcej sa a transmutujúcej sa intimity).
S prednáškou pre verejnosť prichádza aj Ústav politických vied SAV, v. v. i., ktorá sa bude konať v BISLA, Johnson Room na Grosslingovej ul. v Bratislave pod názvom Náš akademický svet a jeho peripetie, na ktorej sa bude diskutovať s prof. Emilom Višňovským o jeho pripravovanej monografii.
Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i., pripravil podujatie v rôznych mestách Slovenska. V Bratislave, Areáli SAV na Patrónke budú mať prednášky pre verejnosť Bianka Karlíková: Zacyklení vo fázach života: Vnímané zmeny v kvalite života u onkologických pacientov a Radoslav Merva: Prečo veríme nepodloženým presvedčeniam a aké to má dôsledky? Prednáška Kolektívna vina – transfer Nemcov z Československa po druhej svetovej vojne sa uskutoční na troch miestach, Evanjelickej ZŠ v Košiciach, ZŠ Podjavorinskej, Košice-Lunik IX a na Gymnáziu v Rimavskej Sobote. Ako vznikajú odborné komentáre k starovekým biblickým textom bude prednáška venovaná deťom domoškôl v Levoči. V posluchárni Prešovskej univerzity sa uskutoční interaktívna prednáška
Prečo stredoškoláci chcú/nechcú študovať IT? V Slovenskej národnej knižnici v Martine sa bude hovoriť o podpore mladých v boji s nenávistnými prejavmi a radikalizáciou online.
Ústav divadelnej a filmovej vedy Centra vied o umení, v. v. i., má v rámci dňa otvorených dverí nachystanú prednášku D. Podmakovej: Režisér Peter Mikulík cez prizmu vybraných divadelných inscenácií a prezentáciu aktivít ústavu. Vo Francúzskom inštitúte v Bratislave bude prezentácia vedeckej monografie: Michaela Mojžišová – Dáša Čiripová: Obrazy Romea Castellucciho.
Množstvo aktivít má pripravené aj Výpočtové stredisko Centra spoločných činností SAV, v. v. i. – budú to prednášky a podujatia pre verejnosť, medzi ktorými nechýba prezentácia možností využitia superpočítača Devana, prehliadka datacentra či prednášky a diskusie s odborníkmi.
Súčasťou Týždňa vedy a techniky 2023 je aj Prehliadka Múzea počítačov so sprievodcom od pondelka do soboty.
Mottom tohtoročného Týždňa vedy a techniky je Po kroku k pokroku. Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční v pondelok 6. novembra 2023 o 9.00 hod. v Zážitkovom centre Aurélium v Bratislave. Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, ich významu a spopularizovať ich v rámci celej spoločnosti. Veľká pozornosť sa venuje aj žiakom základných a stredných škôl – ich zapojenie sa do jednotlivých aktivít má vzbudiť záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín. Hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR.
Prehľad všetkých podujatí TVT 2023
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Ilustračný obrázok: TVT