Aktuality

SAV na Vedeckom veľtrhu v Bratislave

Prezentácie SAV na Vedeckom veľtrhu v Bratislave pritiahli množstvo návštevníkov

4. 10. 2022

Slnečný septembrový piatok patril v Bratislave v poradí už piatemu ročníku Vedeckého veľtrhu. Žiaci základných a  stredných škôl, ale aj dospelí návštevníci si v priestoroch námestia M. R. Štefánika pri nákupnom centre Eurovea mohli pozrieť zaujímavé prezentácie rôznych oblastí vedy a výskumu. SAV sa na podujatí predstavila jedenástimi stánkami. Vedecký veľtrh sa uskutočnil 23. 9. 2022

Návštevníkom sa v úvode podujatia prihovoril aj podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied Martin Venhart, ktorý všetkých pozval do stánkov SAV. „Slovenská akadémia vied je vedecká inštitúcia, ktorá pokrýva obrovský rozsah vedných odborov. Pandémia, ktorá nás trápi už niekoľko rokov nám ukázala, aká veľmi dôležitá je veda a úloha vedcov v spoločnosti a mnohých z nich môžete stretnúť v našich stánkoch a môžete sa ich pýtať najrôznejšie otázky z rôznych oblastí života,“ povzbudil zvedavosť divákov M. Venhart.  

Okrem množstva prezentačných stánkov si prítomní mohli vychutnať aj bohatý zábavný a poučný program na pódiu. V krátkom moderovanom rozhovore sa publiku prihovoril aj člen PSAV Pavol Siman, ktorý prítomným predstavil najnovšiu publikáciu Zmena klímy I. z dielne programu Otvorená akadémia.

V brožúre Zmena klímy I. vedeckí pracovníci akadémie vysvetľujú, ako naša Zem pracuje a akým spôsobom sme ju začali pretvárať. Zem sa riadi svojimi procesmi, má svoje určité cykly, no my sme za posledných asi 70 rokov vniesli do týchto procesov chaos a planéta sa snaží s týmto chaosom vyrovnať,“ zdôraznil P. Siman v rozhovore s moderátorom Richardom Vrablecom a zároveň dodal: „vedci už viac ako 30 rokov rozprávajú o tom, že by sme sa k Zemi mali správať ako súčasť prírody a nie ako nepriateľ, ktorý Zem využíva iba vo svoj prospech. Sme na jednej úsečke so všetkými živočíchmi na Zemi a tak by sme sa mali k našej planéte aj správať."

Na podujatí sa predstavilo 10 vedeckých pracovísk SAV. Prezentačný stánok mal aj Úrad SAV, v ktorom sa návštevníkom venovali zástupcovia platformy Mladí vedci SAV. Pre deti aj dospelých si pripravili vedecký kvíz, akademické pexeso, vďaka ktorému sa deti dozvedeli aké ústavy má SAV, prezentovali experimenty s tekutým dusíkom či trpezlivo odpovedali na rôzne zvedavé otázky.

Atmosféru podujatia a viac informácií o prezentáciách jednotlivých ústavov SAV na Vedeckom veľtrhu si môžete pozrieť v priloženom videu.

FOTOGALÉRIA z podujatia

 

Text a foto: Katarína Gáliková

Video: Martin Bystriansky