Aktuality

Pracovisko Astronomického ústavu SAV na Skalnatom Plese otvorilo svoje dvere návštevníkom

Dni otvorených dverí na vysokohorských observatóriách Astronomického ústavu SAV

23. 8. 2023

Po dlhej trojročnej prestávke zavinenej covidom sa počas tohtoročných dvoch prázdninových sobôt 15. júla a 19. augusta otvorili pre verejnosť vysokohorské observatóriá Astronomického ústavu SAV (AsÚ SAV), v. v. i., na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte. Záujem prekonal očakávania organizátorov. Ako povedala moderátorka televízie TV JOJ: „Kým po iné dni sa tvoria zástupy na lanovkách, teraz to bol dlhý rad pred dverami hvezdárne.“

Na observatóriách sa uskutočnilo spolu 63 vstupov pre 881 návštevníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Ďalšie tisícky si návštevu užili z pohodlia domova, kde im akciu priblížili televízie RTVS, JOJ a TA3 a reportéri TASR. „Potešilo nás, že medzi návštevníkmi bolo veľa detí a mladých ľudí. Mnohí sa aktívne zaujímali o život na observatóriách, prácu astronómov a pýtali sa aj na novinky z vesmíru, o ktorých sa niekde dočítali,“ hodnotí doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc., z AsÚ SAV. 

Návštevníci dní otvorených dverí sa oboznámili s históriou Astronomického ústavu SAV, ktorý v septembri oslávi 80. rokov činnosti. Na Skalnatom Plese si mohli pozrieť najväčší slovenský ďalekohľad s priemerom zrkadla 130 cm, na Lomnickom štíte zariadenia svetovej úrovne na pozorovanie slnečnej koróny. Akcie venované 70. výročiu SAV a 80. výročiu prvého pozorovania Slnka na Skalnatom Plese boli aj vďaka rozprávkovému počasiu mimoriadne úspešné.

 

FOTOGALÉRIA

 

Text: Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV, v. v. i.

Foto: Katarína Gáliková, Tomáš Hromádka