Aktuality

Európska noc výskumníkov 2023 v Bratislave

Európska noc výskumníkov 2023: Tento rok naposledy v generickom maskulíne

6. 10. 2023

Hlavnými témami 17. ročníka vedecko-popularizačného podujatia boli voda a umelá inteligencia. V piatok 29. septembra sa mohli v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade tisíce návštevníkov a návštevníčok oboznámiť s výsledkami vedeckých výskumov, zapojiť sa do experimentov vo vedeckých stánkoch a dozvedieť sa viac počas popularizačných prednášok a diskusií. Aj tento rok sa na festivale vedy a výskumu zúčastnili vedkyne a vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Európska noc výskumníkov sa koná každoročne posledný septembrový piatok a je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií. Tento rok podujatie upriamilo pozornosť na témy súvisiace so šetrením a ochranou vody, ale aj na umelú inteligenciu a jej úlohu pri riešení súčasných spoločenských problémov so zreteľom na možné riziká. 

Počas panelovej diskusie pod názvom Čo môžeme urobiť pre ženy vo vede jej moderátorka Barbara Zmušková z EURACTIV Slovensko už v úvode avizovala, že nasledujúci ročník tohto festivalu vedy a výskumu zažije zmenu. Pretože „veda – to nie sú len výskumníci, ale aj výskumníčky, a súčasný názov podujatia zatiaľ túto skutočnosť nereflektuje“. V rámci rodovo inkluzívneho kroku sa od budúceho roka názov zmení na rodovo neutrálnu Európsku noc vedy.

SAV predstavila svoj výskum v 26 stánkoch. Hlavným stanom na Slovensku sa aj tento rok stala bratislavská Stará tržnica. Lepšie spoznať vedu, výskum a inovácie bolo v hlavnom meste možné tiež na lodi Kriváň, vo V-klube, Lab.cafe a Zážitkovom centre vedy Aurelium. V Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach sa priestorom pre vedu a výskum, vrátane výsledkov výskumu SAV, stali najmä obchodné centrá.

Okrem vedeckých stánkov boli súčasťou podujatia popularizačné prednášky. Polemizovalo sa o zvyšovaní povedomia o ženách vo vede, o klimatických zmenách, o veličine, akou je čas. Hľadali sa riešenia, ako dosiahnuť excelentnosť v slovenskej vede a výskume. Témou boli tiež vzťahy a láska.

Pod taktovkou generálneho riaditeľa Ústavu vied o zemi SAV RNDr. Jána Madarása, PhD., sa počas celého dňa v bratislavskej Starej tržnici konala v krátkych blokoch videoprojekcia Zeme pod názvom Sphere. Cieľom bolo priblížiť v skratke vývoj Zeme za poslednú miliardu rokov.

Návštevníčky a návštevníci mali tiež možnosť zapojiť sa do procesu sociálnej komunikácie medzi človekom a robotom v slovenčine. Robot Furhat z Ústavu informatiky SAV bol dokonca súčasťou argumentačného súboja stredoškolských debatérov zo Slovenskej debatnej asociácie.  

Okrem enormnej účasti príjemne prekvapila organizátorov, ale najmä vedeckú obec a návštevníkov a návštevníčky aj osobná prítomnosť prezidentky Zuzany Čaputovej.

FOTOGALÉRIA 

 

Spracovala: Stanislava Longauerová

Foto: Katarína Gáliková, Martin Bystriansky