Aktuality

Pozvánka na Vedu v CENTRE

Veda v CENTRE: Zdravý životný štýl – cesta za zdravou hmotnosťou

17. 10. 2023

Správna, vyvážená výživa je súčasťou procesu, ktorý nazývame zdravý životný štýl. Vhodná strava je jedným z kľúčových faktorov, ktorý spolu s fyzickou aktivitou môže udržať zdravie a znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení až o 70 percent a onkologických ochorení o 40 percent. Ako môžeme docieliť to, aby sme si zdravie nielen udržali, ale ho aj podporili a zachovali si pri tom ideálnu telesnú hmotnosť? Ako sa dá úspešne schudnúť? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme vo Vede v CENTRE vo štvrtok 26. októbra 2023 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Hostkou podujatia bude  doc. MUDr. Adela Penesová, PhD., z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.

Zdravá výživa je dlhodobý celoživotný štýl stravovania, ktorý preferuje pestré potraviny s vysokou nutričnou hodnotou. Zdraviu prospešná strava, založená najmä na potravinách rastlinného pôvodu, pozostáva zo zeleniny, ovocia, strukovín, orechov, celozrnných výrobkov, zdravých tukov a omega-3 mastných kyselín. Rovnako dôležité je uprednostňovať čo najviac primárnych potravín a čo najmenej spracovaných. Medzi také zaraďujeme napríklad spracované mäso a mäsové výrobky, jedlá a nápoje s pridaným cukrom, tukom a soľou či sladené a alkoholické nápoje. Prevažne rastlinná strava dopestovaná lokálne je zároveň šetrná k životnému prostrediu a našej planéte. V prednáške sa účastníci dozvedia, prečo by v jedálničku nemala chýbať ani vláknina, hoci neobsahuje nijakú energiu ani nutrienty, a ako cez črevný mikrobióm ovplyvňuje funkciu imunity, metabolizmu i činnosť mozgu.

Podujatie sa uskutoční 26. októbra 2023 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave v konferenčnej miestnosti na 2. poschodí. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 25. októbra 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

 

Spracovala: Alžbeta Králiková, CVTI SR