Aktuality

Košická vedecká kaviareň

Októbrová košická vedecká kaviareň bude o mikrobióme

22. 10. 2023

Októbrová košická vedecká kaviareň v stredu 25. októbra 2023 sa bude venovať našim črevám. Na tému Mikrobióm – objavte skrytú silu svojich čriev bude v Tabačke – malej kinosále v Košiciach hovoriť RNDr. Vlasta Demečková PhD., z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Októbrová vedecká kaviareň sa začína o 18.00 hod.

Dr. Vlasta Demečková sa venuje výskumu účinku mikrobiálnych terapií (probiotiká, synbiotiká, fekálna mikrobiálna transplantácia) a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev, ako aj pacientov s poruchami autistického spektra. Kým neliečené zápalové stavy môžu viesť k vážnym komplikáciám až k rakovine hrubého čreva, súvislosť medzi zložením črevnej mikrobioty a prejavmi v správaní je pre vedu relatívne novou a veľmi zaujímavou oblasťou výskumu.  

Črevo a mikrobióm sa považuje za základ nášho imunitného systému. V črevách máme množstvo nervových buniek, ktoré umožňujú tráviacemu traktu fungovať aj takmer v autonómnom režime. Črevo však dokáže ovplyvňovať aj náš „hlavný" mozog, čím predstavuje vhodný cieľový orgán pre pokrokové terapeutické postupy a identifikáciu nových biomarkerov, ktoré by umožnili včasnú diagnostiku a intervenciu pri rôznych poruchách centrálneho nervového systému. Tak ako všade, mikrobióm obsahuje dobrých aj menej dobrých „nájomníkov". Otázok okolo nášho čreva a jeho maličkých nájomníkov je mnoho, zorientovať sa v nich nám pomôže odborníčka na októbrovej košickej vedeckej kaviarni.

Príďte, opäť neoľutujete.

http://www.vedeckakaviaren.sk
 

 

Text: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.