Aktuality

Hosťom 61. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Miroslav Blaženec z Ústavu ekológie lesa SAV, v, v. i.

Vyšla 61. epizóda Vedeckého podcastu SAV

29. 12. 2023

Hosťom 61. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Miroslav Blaženec z Ústavu ekológie lesa SAV, v, v. i. Vo svojom výskume sa zameriava na interakciu medzi podkôrnym hmyzom a hostiteľskou drevinou. Špecializuje sa na fyziológiu lesa, populačnú dynamiku kôrovcov a skúma aj vplyv globálnych zmien na lesné ekosystémy. Samozrejme, má rád les a prírodu a sám sa považuje za skeptika. Posledný Vedecký podcast SAV v roku 2023 moderovala Klara Kohoutová.

Vo svojom výskume podkôrného hmyzu sa M. Blaženec sústreďuje na ten najrozšírenejší – lykožrúta smrekového. Vysvetlí, ako si tento druh hmyzu vyberá svojho hostiteľa, hoci, ako hovorí, je to veľmi komplikovaný problém, ktorý sa stále skúma. „Všetko, čo vedci doteraz zistili, je informácia platná za nejakých obmedzených možností,“ a objasní problém ďalej. Podľa vedca sa však nestalo, aby lykožrút „zožral“ smrek alebo umrel od hladu. Dôležitú úlohu zohráva tiež počasie.

Najzložitejšia fáza pri napadnutí stromu lykožrútom je podľa M. Blaženca čas, keď hmyz na hostiteľovi pristane. Tento úsek činnosti zatiaľ nie je úplne popísaný a je veľmi zložitý. Vedec priblíži, čo všetko sa môže stať. Vysvetlí aj úlohu človeka a či môže alebo nemôže takto napadnutému stromu pomôcť. „Pri lykožrútovi smrekovom stromu veľmi nemáme ako pomôcť,“ hovorí M. Blaženec a približuje tento problém. „Vždy je však lepšie napadnutý alebo odumretý strom nechať tak, voľne v prírode a technicky ho neodstraňovať.“

Vedec sa zmieni aj o vianočných stromčekoch v kvetináči a ich následnej výsadbe a upozorní na súvisiace problémy. A aj vzhľadom na tento povianočný čas – pridá niekoľko rád. Nevyhne sa ani vplyvu teplotných zmien na stromy a hmyz.

V podcaste sa M. Blaženec podrobnejšie vráti tiež ku kalamite vo Vysokých Tatrách, ktorá sa stala pred 19 rokmi. Na časti, ktoré sa zalesňovali, sa podľa vedca nepoužil úplne najvhodnejší materiál. „Ďaleko lepší výsledok dosiahne príroda sama,“ konštatuje.

V rámci prebiehajúcich výskumov vedec načrtne aj prognózu na rok 2024 – samozrejme, týkajúcu sa predpokladov miery, rozsahu a lokalizácie poškodenia stromov podkôrnym hmyzom. Priblíži a vysvetlí aj operatívnu prognózu – vývoj lykožrúta pod kôrou a možnosti stresu. Bližšie popíše aj konkrétnu prácu v teréne, v lese. Miroslav Blaženec hovorí, že čas strávený v lese – pracovne aj súkromne – sa vždy ráta, lebo človek v ňom zažíva stále nové a nové veci, hoc´ aj na tom istom mieste.

Posledná epizóda Vedeckého podcastu SAV vznikla v štúdiu internátneho rádia Inro Zvolen, ktorému touto cestou ďakujeme za prepožičanie priestorov. 

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Miroslavom Blažencom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Matúš Pivovar