Vyšla 76. epizóda Vedeckého podcastu SAV
Psychotropné lieky počas tehotenstva môžu tehotným ženám pomôcť, ale zároveň so sebou prinášajú riziká pre vyvíjajúci sa plod. Hosť najnovšej epizódy podcastu SAV RNDr. Michal Dubovický, CSc., z Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., skúma tieto vplyvy na vývin mozgu a správanie detí v neskoršom veku. Podcast moderovala Monika Tináková.
Doktor Michal Dubovický sa vo svojom výskume venuje experimentálnemu výskumu dôsledkov pôsobenia nadmerného stresu a psychoaktívnych látok počas tehotenstva a dojčenia na funkčný vývin mozgu a správanie potomstva. Túto tému približuje v 76. epizóde Vedeckého podcastu SAV. S rastúcim počtom matiek, ktoré trpia depresiou a inými psychickými poruchami, narastá aj potreba porozumieť rizikám, ktoré môžu psychofarmaká predstavovať. „Lieky, ktoré tehotná žena užíva, často bez problémov prenikajú cez placentu. Tieto látky môžu ovplyvniť vývin mozgu plodu a prispieť k neskorším problémom so správaním,“ vysvetľuje M. Dubovický.
Dlhoročný výskum ukazuje, že pri neliečenej materskej depresii môže byť riziko pre zdravie dieťaťa ešte vyššie. M. Dubovický odporúča dôslednú kontrolu liečby a upravené dávkovanie podľa stavu matky. „Ak je to možné, je lepšie prejsť na monoterapiu a pridať psychoterapiu,“ zdôrazňuje vedec a dodáva, že spolu s liečbou zohráva dôležitú úlohu aj podpora okolia, láskyplný vzťah a príjemné prostredie.
M. Dubovický v podcaste upozorňuje aj na tichú toxicitu bežných látok, akými sú alkohol či niektoré chemikálie, ktoré môžu mať na vývin dieťaťa vážne dôsledky, aj keď sa ich efekt prejaví až neskôr: „Dokonca aj príležitostná konzumácia alkoholu počas tehotenstva sa môže neskôr prejaviť ako oneskorený problém,“ dodáva.
Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Michalom Dubovickým si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu. Novinkou je možnosť sledovať rozhovor aj prostredníctvom YouTube kanála Slovenskej akadémie vied.
Spracovala: Katarína Gáliková
Foto a video: Martin Bystriansky