Banské vody ukrývajú užitočné suroviny
V rámci cyklu Vivat Scientia! Nech žije veda! sa v KC Kláštor v Rožňave predstavila Zuzana Bártová z Ústavu geotechniky SAV, v. v. i. Témou jej vystúpenia bola voda – najvzácnejšia surovina planéty – a možnosti, ako ju môžeme zbaviť toxickej kontaminácie spôsobenej priemyselnou činnosťou človeka. Na mieste predstavila aj unikátnu patentovanú technológiu, ktorá dokáže znečistenú vodu vyčistiť pomocou elektrickej energie.
Prednáška Zuzany Bártovej bola pútavým prechodom od základov environmentálnych problémov až po predstavenie riešení, ktoré priamo vyvíja tím vedkýň a vedcov na Slovenskej akadémii vied. Publikum sa dozvedelo, aké typy znečistenia vodu ohrozujú – od organických látok cez kovy až po takzvané environmentálne záťaže ako skládky, chemické závody či banské výtoky. Nechýbali konkrétne príklady viacerých environmentálnych záťaží z celého Slovenska.
Svoju pozornosť v prednáške venovala napríklad skládke toxického odpadu vo Vrakuni pri Bratislave. Vedecký tím z Ústavu geotechniky SAV identifikoval vo vzorkách vody z tejto lokality viac ako 900 chemických látok. „Toxické produkty z výroby sa sem vyvážali viac ako 10 rokov a v súčasnosti je tam uložených viac ako 120 tisíc metrov kubických toxického odpadu v kovových sudoch bez akejkoľvek izolácie. Znečistenie z korodujúcich nádob sa pomaly presúva podzemnými vodami smerom k Žitnému ostrovu – najväčšej zásobárni pitnej vody na Slovensku,“ zdôraznila vedkyňa.
Samostatnú kapitolu vedeckého záujmu prednášajúcej predstavujú tzv. banské výtoky – vody, ktoré po zatvorení banských diel zaplavujú podzemné priestory a vytekajú do krajiny s vysokým obsahom kovov. „V prípade bane v Smolníku sa z podzemia dostáva do prostredia nielen železo, ale aj meď, arzén či mangán. Tieto vody znečisťujú rieky, ale zároveň v sebe ukrývajú aj ekonomicky zaujímavý potenciál,“ upozornila vedkyňa. Práve tu vedci skúmajú nové spôsoby, ako znečistenie nielen odstrániť, ale zároveň získať cenné suroviny – pomocou tzv. bioťažby, ktorá využíva baktérie schopné vyzrážať kovy z vody.
Ešte o krok ďalej ide metóda biolúhovania – proces, pri ktorom mikroorganizmy pomáhajú uvoľňovať kovy z hornín či odpadov do roztoku. „Naše banské vody sú vlastne prírodným výluhom horninového prostredia – a preto je ich spracovanie pomocou biotechnológií logickým riešením,“ vysvetlila Bártová. V laboratóriách SAV sa skúma, ako pomocou železooxidujúcich baktérií urýchliť prirodzené procesy a zároveň znížiť koncentrácie toxických prvkov vo vodách na úroveň, ktorá už neohrozuje životné prostredie.
Interaktívnym doplnením prednášky bola praktická ukážka technológie, ktorá využíva elektrochemickú degradáciu na rozklad toxických látok vo vode. „Pod vplyvom elektrického prúdu sa z vody vytvárajú silné oxidačné činidlá. Tie premieňajú nebezpečné organické zlúčeniny až na oxid uhličitý a vodu. Výsledkom je reálne čistejšia voda, ktorá môže byť ďalej biologicky dočistená,“ priblížila perspektívne riešenie problému toxického znečistenia vôd Z. Bártová.
Videozáznam z prednášky si môžete pozrieť kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.
Text a foto: Katarína Gáliková
Video: Martin Ferenc