Aktuality

V máji sa v košickej Vedeckej kaviarni predstavil expertimentálny jadrový fyzik Martin Venhart, ešte ako podpredseda SAV

Nový detektor nám priniesie ostrejší pohľad na atómové jadrá

12. 6. 2025

Hosťom májovej Vedeckej kaviarne v Košiciach bol skvelý popularizátor vedy Mgr. Martin Venhart, DrSc., jadrový fyzik z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., Plnej kinosále v Tabačke prednášal v stredu 28. mája 2025 ešte ako podpredseda SAV. Vo svojej prezentácii s názvom Zaujímavosti zo sveta jadrovej fyziky priblížil publiku pestrý prierez historických momentov, aktuálnych poznatkov aj zákulisných pohľadov na experimentálny výskum atómového jadra.

Už v úvode prednášky M. Venhart zaujal príbehom zo začiatku 20. storočia, keď v Manchestri pôsobila tzv. rádiová komisia zložená z nositeľov Nobelových cien za fyziku. Jej cieľom bolo nájsť praktické využitie novoobjaveného chemického prvku – rádia. „Dostali šialený grant, o niečo viac ako tisíc britských libier, čo je na dnešné peniaze možno faktor dvadsať. O tom, že to bolo relatívne veľa peňazí svedčí fakt, že im trvalo asi desať rokov, kým tieto prostriedky minuli. Na tento účel nazhromaždili 22 gramov kovového rádia. Dnes však nikto nevie, kde toto rádium je,“ vysvetlil M. Venhart.

Z histórie sa postupne preniesol k moderným aplikáciám izotopov v súčasnosti – napríklad v nukleárnej medicíne. Ako príklad použil Technécium-99, prvok používaný pri vyšetreniach, ktoré každoročne absolvuje približne 30 miliónov pacientov.

V súvislosti s produkciou elektrickej energie v jadrových elektrárňach pripomenul zaujímavú štatistiku: „Slovenská republika je druhý štát na svete v rebríčku, čo sa týka produkcie jadrovej energie na jedného obyvateľa. Jedine Francúzsko jej produkuje viac. Donedávna bolo pred nami ešte aj Belgicko, ale spustením EMO 3 sme sa dostali na druhé miesto,“ objasnil jadrový fyzik.

Dr. Venhart sa výskumne venuje téme tvarov atómových jadier. Ako zdôraznil, tie nie sú vždy sférické – môžu nadobúdať rôzne podoby, napríklad ako lopta na americký futbal. Za touto skutočnosťou je doteraz nepoznaný komplexný jav s možnými významnými dôsledkami. Aj preto sa podľa jeho slov výskum v tejto oblasti neustále rozvíja. Výskumný tím pod vedením Martina Venharta stojí na prahu poznania v tejto oblasti. Jeho nedávno podaný návrh projektu s názvom Multiple shapes in atomic nuclei bol v druhom kole posudzovania prestížneho ERC Advanced Grantu hodnotený najvyšším stupňom A a navrhnutý na financovanie. Úsilím M. Venharta a jeho tímu je postaviť celkom nový detektor, ktorý by priniesol nové, detailnejšie a “ostrejšie” dáta a verí, že sa mu vďaka nim podarí pochopiť neviditeľnú silu spôsobujúcu deformácie atómových jadier.

V závere podujatia poďakoval grantovým agentúram, ktoré v posledných rokoch podporovali jeho výskum a vyzdvihol celý tím z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Videozáznam z podujatia si môžete pozrieť kliknutím na prehliadač vložený na konci textu.

FOTOGALÉRIA

Spracoval: Martin Ferenc

Foto: Katarína Gáliková