Aktuality

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Vychádza nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

23. 6. 2025

Aké zmeny sú podľa nového predsedu SAV nevyhnutné na to, aby slovenská veda uspela? Kto viedol SAV, keď sa písali naše dejiny? Pre koho je určená Návratová projektová schéma SAV? Ako môže prepojiť humor vedu a verejnosť? Skutočne hrozí, že sa posledná divoká rieka na Slovensku zmení na kaňon?

Jadrový fyzik Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., sa stal novým predsedom akadémie. V rozhovore sa dozviete, prečo považuje ľudské zdroje a skúsenosti v zahraničných vedeckých tímoch za kľúčové a v akých oblastiach môže slovenská veda napredovať.

Riaditeľka Archívu SAV Jana Gubášová Baherníková pripravila prehľad všetkých predsedov SAV od jej vzniku a tiež najdôležitejšie udalosti, ktoré ovplyvňovali chod akadémie.

Návratová projektová schéma SAV má za cieľ podporiť rodičov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky. Ako schéma funguje a komu je určená, vysvetlila iniciátorka projektu profesorka Ľubica Lacinová a doktor Róbert Karul. Pohľad z druhej strany ponúkli vedkyne, ktoré vďaka grantu po návrate do práce získali vedeckú nezávislosť.

V roku 2020 sa stal Filip Květoň z Chemického ústavu SAV, v. v. i., prvým slovenským víťazom Science Slam SAV. Vedecká súťaž, ktorej úlohou je predstaviť publiku konkrétny výskum nielen zrozumiteľne, ale aj vtipne, sa aj vďaka nemu po niekoľkoročnej prestávke konečne vracia na pódiá.

Protipovodňové hrádze a malá vodná elektráreň ovplyvňujú živelnosť poslednej slovenskej divokej rieky natoľko, že podľa Anny Kidovej z Geografického ústavu SAV, v. v. i., môže na toku Belej dôjsť k nezvratným zmenám.

Spoznajte svet vedy a výskumu vďaka rozhovorom s vedkyňami a vedcami zo Slovenskej akadémie vied. Viac sa dočítate v najnovšom čísle dvojmesačníka Akadémia/Správy SAV.

 

Text: Stanislava Longauerová
Foto: Katarína Gáliková