Aktuality

V Bratislave sa konalo podujatie My sme SAV

My sme SAV: Bratislava bola dva dni hlavným mestom vedy

24. 6. 2025

Veda každou bunkou – v duchu tohto motta sa niesol ďalší ročník podujatia My sme SAV v Bratislave. Na Hviezdoslavovom námestí sa počas dvoch dní – v piatok 13. a v sobotu 14. júna 2025 predstavilo 25 ústavov, ktoré v stánkoch prezentovali to najlepšie zo svojej zaujímavej práce a najmä všadeprítomné nadšenie pre vedu.

Piatkový program podujatia bol obohatený o vystúpenie vedcov, vedkýň a umelcov na pódiu. My sme SAV slávnostne otvoril Marek Radvanský, podpredseda SAV pre ekonomiku a legislatívu. Nasledovalo vystúpenie „vedeckého kúzelníka“ Viliama Pavlíka z Centra pokročilých materiálov SAV (CEMEA), v. v. i., a tiež kvíz pre zVEDAvé deti, ktorým detských divákov previedla Monika Bírová z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.

Program pokračoval krátkymi, no vedomosťami nabitými popularizačnými prednáškami v štýle Vedeli ste, že...? o kompozitných materiáloch, zaujímavých vlastnostiach telies vo vesmíre, prepojení konšpiračných teórií s ekonomickou pohodou či liečbe alkaptonúrie – chorobe čiernych kostí.

Klimatická kríza je téma, ktorá, netrápi len vedcov a klimatických aktivistov, ale nás všetkých. Čo nám hrozí, čo môžeme robiť, aby bola naša planéta v lepšej kondícií – napríklad mať už len viac pokory, ale aj o tom, ako v hlbinách Zeme vznikajú horniny, prečo je Slovensko geologickým unikátom, hovoril vo verejnej nahrávke Vedeckého podcastu SAV Pavol Siman z Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i., člen Predsedníctva SAV.

Svoje vedomosti si mohli popoludní vo vedeckom kvíze vyskúšať aj dospelí návštevníci a návštevníčky a dôvod „prisadnúť si“ pred pódium opäť dali prednášky Vedeli ste, že...? o  pluripotentných bunkách, ale aj o tom, že rakúska nemčina nesie známky slovenčiny alebo že každá látka je vlastne jed. Svoje výskumy odprezentovali zábavnou formou napokon aj finalisti vedeckej popularizačnej súťaže Science Slam SAV 2025.

Vyvrcholením piatkového pódiového programu boli doslova „zimomriavkové“ vystúpenia folklórneho súboru Gymnik s Lukášom Michaleje z Geografického ústavu SAV, v. v. i., fujarový vstup vedca svetového mena Igora Lacíka z Ústavu polymérov SAV, v. v. i., a kapely The Beatless Band.

Veľká vďaka patrí desiatkam vedkýň a vedcov, ktorí sa počas dvoch dní striedali v stánkoch, aby nachádzali odpovede na všetky zvedavé otázky, ktoré prichádzali od návštevníkov podujatia. Vďaka Astronomickému ústavu SAV, v. v. i., sa ľudia mohli napríklad dozvedieť, ako pozorovania z pozemských observatórií aj družíc pomáhajú odhaľovať vlastnosti vesmírnych objektov.

Jednoduché mechanické demonštrácie fyzikálnych princípov ponúkol stánok Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i. Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV, v. v. i., (CEMEA) prišlo s prezentáciou myšlienky, ako z vody spraviť palivo budúcnosti, a demonštráciou výroby zeleného vodíka pomocou elektrolýzy.

V Ústave slovenskej literatúry SAV, v. v. i., si mohli návštevníci a návštevníčky vďaka interaktívnej hre z dielikov portrétov našich spisovateľov a spisovateliek zostaviť svoj vlastný profil. Vedkyne Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, v. v. i., prezradili, aké počítačové nástroje sa využívajú pri zostavovaní slovníka a Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.,   odprezentoval svoje najnovšie preklady Bajzových diel do anglického jazyka aj najstaršie filozofické texty Upanišady v slovenskom jazyku.

Ako možno pomocou cukrov diagnostikovať rôzne ochorenia, ale aj ako sa rastliny bránia suchu, teplu či nedostatku živín poodhalili vedci a vedkyne z Chemického ústavu SAV, v. v. i., zaujímavosti o okamihu vzniku života bolo možné zas spoznať v stánku Centra biovied SAV, v. v. i.

S Parazitologickým ústavom SAV, v. v. i.,  mohli návštevníci objavovať svet skrytý pod hladinou rybníkov a dozvedieť sa, aké parazity sú súčasťou života žiab a prečo žaby nevyhnutne potrebujú našu ochranu. Vďaka Ústavu zoológie SAV, v. v. i., sa ľuďom opäť viac priblížila problematika kliešťov aj vínnych mušiek drozofíl, ktoré prispeli k odhaleniu základných princípov genetiky.

O vážkach ako bioindikátoroch kvality prostredia sa hovorilo v stánku Ústavu krajinnej ekológie SAV, v. v. i. Invázne a expanzné druhy rastlín, drevín a živočíchov, ale aj bohatý svet opeľovačov a potreba biodiverzity sa riešila v stánku Centra biológie rastlín  a diverzity SAV, v. v. i. Ústav molekulárnej biológie SAV, v. v. i., návštevníkom ponúkol pohľad na „tajnú reč“ baktérií a rastlín, v ktorej mikroorganizmy a rastliny využívajú neviditeľné signály na komunikáciu s okolím, ale aj medzi sebou.

Vytvoriť si vlastný sliz či gélové kapsulky mohli ľudia v stánku Ústavu polymérov SAV, v. v. i., pričom tak mohli zistiť, ako funguje enkapsulácia pankreatických ostrovčekov – dôležitý krok pri výskume liečby cukrovky. Nielen preskúmať pod mikroskopom rezy mozgu, ale dozvedieť sa viac aj o zdravej výžive bolo možné v stánku Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. Srdce, posturálne poruchy a lieky boli hlavnou témou v stánku Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.

Na to, ako organické materiály pomáhajú pôde zadržať viac vody, poukázali vedkyne a vedci z Ústavu hydrológie SAV, v. v. i. Špecifiká riečnej krajiny, ale aj zástavba v mestách prezentované prostredníctvom Lego stavieb aj tento rok prilákali malých i veľkých do stánku Geografického ústavu SAV, v. v. i. Viac o procesoch prebiehajúcich v útrobách našej Zeme sa mohli ľudia dozvedieť v stánku Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i.

Aj Ústav anorganickej chémie SAV, v. v. i., ponúkol odpovede na otázky, kde všade sa dá fluorescencia využiť a ako funguje. V stánku Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., návštevníkom predviedli, ako sa dajú z obyčajného prášku vytvoriť pevné kovové súčiastky. Na princípe modelov v stánku Ústavu merania SAV, v. v. i., prezentovali zas vedci vybrané javy z magnetizmu a elektromagnetizmu. Významné archeologické pamiatky na Liptovskej Mare či v Poprade odprezentoval Archeologický ústav SAV, v. v. i.

Mnohých návštevníkov tiež príjemne prekvapilo, keď sa v stánkoch Kongresových centier SAV Academia v Starej Lesnej a Smolenického zámku dozvedeli, že aj napriek tomu, že sú primárne určené pre vedecké podujatia, ponúkajú takisto možnosť ubytovania pre širokú verejnosť vrátane firemných podujatí.

My sme SAV navštívili stovky návštevníkov, návštevníčok a aj malých „návštevníčat“. Stúpajúci záujem širokej verejnosti o podujatie, a tým aj o vedu a výskumníkov a výskumníčky, je obrovským povzbudením organizovať ďalšie podobné formáty. Tak azda sa vidíme na „Hviezdku“ v júni aj o rok.

FOTOGALÉRIA

 

Spracovali: Stanislava Longauerová a Andrea Nozdrovická

Foto: Katarína Gáliková

Video: Matej Pok